3700 Yıllık Tablete Göre Trigonometriyi Babilliler Bulmuş

Kategori: Arkeoloji, Genel | 0

Antik Yunanların keşfettiği sanılan trigonometriyi yeniden incelenen 3700 yıllık kil tablete göre antik yunanlılardan 1000 yıl kadar önce babillilerin bulduğu ortaya çıktı.

Çivi yazısıyla yazılmış dört sütun ve 15 sıra numaradan oluşan ünlü P322 tableti  1900’lerin başında Güney Irak’ta Indiana Jones’un esin kaynağı olan Amerikalı arkeolog ve diplomat Edgar Banks tarafından keşfedilmişti.

Plimpton 322 üzerindeki çivi yazıları, Babillilerin açılar, sinüsler ve kosinüslerden ziyade, bir üçgenin kenarlarının oranları temelinde bir trigonometri formu kullandıklarını düşündürüyor. F: UNSW/Andrew Kelly”

Araştırmayı yürüten Dr. Wildberger, Plimpton 322 tabletinin trigonometrinin kurucusu olarak tanınmlanan Yunan Hipparkos’tan 1500 yıl önce trigonometriyi geliştirdiğini söylüyor.

Wildberger “Bu tablet sadece modern matematik araştırmaları için değil, aynı zamanda matematik eğitimi için yeni olanaklar ortaya çıkarıyor. Plimpton 322’de, bizimkinden daha net avantajlar sağlayan daha basit, daha doğru bir trigonometri görüyoruz.
Bugünkü trigonometrinin aksine Babilliler 10’luk sistem yerine 60’lık bir sistemi baz alıyor. Bunun nedeni 60’ın üçe bölünebiliyor olması.”


Kaynak: Sputnik: https://tr.sputniknews.com/, 3700 yıllık tablete göre trigonometriyi Yunanlar bulmamış

Arkeofili: http://arkeofili.com, 3700 Yıllık Tablete Göre Trigonometriyi Yunanlar Değil Babilliler Buldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.