uzman tez danışmanlık

EKİP ARKADAŞLARI ARIYORUZ. BİZİMLE ÇALIŞMAK İSTER MİSİNİZ?

Farklı alanlardaki çalışmalara katkı sunabilecek ekip arkadaşları arıyoruz. uzmantezhazirlama@gmail.com mail adresine bilgilerinizi gönderin. İster tam zamanlı,  isterseniz part-time olarak çalışabilirsiniz. Kendinizi geliştirmeyi ve bilimsel bakış açısıyla araştırmayı seviyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. 0505 970 8375


 Tez hazırlama  zor bir süreçtir

Yoğun emek isteyen bir çalışma süreci ve  ileri seviyede akademik bilgiye ihtiyaç duyulmaktadır.

Uzman tez danışmanlık olarak bir tez veya proje çalışmasının sağlıklı devam edebilmesi için baştan sona bir plan çerçevesinde gidilmeli ve işlemler mutlak bir sıralamaya konulmalıdır.

Öncelikle öğrencilerin ve araştırmacıların Eser Metni hazırlamada  karşılaştıkları sorunları ele alalım.

Herhangi bir bölümde okuyan bir öğrenci dönem ödevi, bitirme projesi veya tezini hazırlarken ne tür sorunlarla karşılaşmaktadır?

Bu sorunun en temel cevabı “Bilgisayar kullanma yetersizliği” yada programlama eksikliğidir diyebiliriz. Açıkçası bir ödevini yada projesini yapamayacak kadar aciz yada yeteneksiz öğrenci  ya yoktur, yada çok çok nadirdir.

Sağlık bilimlerinde okuyan bir öğrencinin hasta memnuniyeti yada çalışanların iş motivasyonu üzerine bir konuda araştırma yapmak istediğini düşünelim. Öğrenci kardeşimiz heyecanla hasta memnuniyetiyle ilgili kaynakları tarar,benzer çalışmaları araştırır, arkadaşları ve danışman hocasıyla görüş alış verişinde bulunur, anket sorularını kabaca kafasında tasarlar vesaire vesaire…

Açar bilgisayarını bir klasörde tezim yada ödevim diye başlar yazmaya. Başlar başlamasına da iş bundan sonra başlıyor zaten…

Öğrenci kardeşimiz tez bildirim formunu verdi, kaynaklarını topladı, konu başlıklarını seçti. Anket Soruları da okey.

1- sorular anket formatında hazırlanacak, bölümlendirilecek, tez içerisinde giriş, özet, kavramsal çerçeve, araştırmanın amacı, materyal ve yöntem, hipotezler belirlenecek

2- Anket verileri SPSS programına girilecek şekilde Exel’de derlenecek

3- SPSS verileri alınacak hipotezlerin doğruluğu, tablolar, grafikler, yorumlar, karşılaştırmalar, tartışma sonuç

4- tez formatı, kaynak yeterliliği, alıntılar, dipnotlar derken…..

Bu öğrencimizin tezini/projesini tamamlayabilmesi için bilmesi ve kullanması gereken programları size sayayım

  • İleri derecede  MS Office  Word programını kullanmalı
  • MS Exel Mutlaka! Her tezde tablo var grafik var sayısal değerler var vesaire
  • Alıntıları salt metne dönüştürmesi için metin belgesini kullanacak
  • PDF programlarından bir tanesini (Adobe Reader, Foxit Reader vs.) kullanabilmeli.
  • Eğer resim düzenleyecekse, boyut, efekt, birleştirme işlemleri için en az bir görsel tasarım programı kullanmalı (Corel Draw ve Adobe İllustrator’ü geçtim ama en azından MS Picture Manager, Adobe Fireworks, Adobe Photoshop vs.).
  • Sunum hazırlayacaksa MS Office Pover Point Olmazsa olmaz..

SPSS’i geçtim

MS Project’i geçtim

Minimum düzeyde bilinmesi gereken kodlamayı geçtim.

Fen Bilimlerinde ve mühendisliklerde okuyan öğrencilerin bilmesi/kullanması gereken programlar çok daha fazladır.

Ama bir öğrenci Yükseköğretimde alan bilgilerini öğrendiği kadar bilgisayar programlarını, özellikle de Ofis programlarını gözü kapalı kullanacak şekilde öğrenmeli. Mezun olduktan sonrada karşılaştıkları temel sorunlardan biri de bu.

Uzman tez danışmanlıkHer öğrenci kendi projesini baştan sona hazırlarken çeşitli kademelerde sorunlarla karşılaşmaktadır. Dışarıdan programlama desteği alınması öğrencilerin işin kolaylaştırmakta ve zaman kazandırmaktadır.  Hızlı kaynak tarama, dijital yazım hataları,  istatistik alma, grafik alma, tez dizgisi, yeterli kaynağa ulaşma gibi.

Mesela öğrencilerin büyük bir bölümü  giriş bölümüne roma rakamlarını (I, II, III) ve ana metin kısmına normal (1, 2, 3) rakamları veremiyor. Tezini bitirmiş, içindekiler dizinini, tablolar dizinini oluşturamıyor. Hadi diyelim her şeyi yapmış kapak sayfalarını numarasız oluşturamıyor . Çünkü MS Wordün sayfa düzeni –> Kesmeler –>Sonraki Sayfa komutlarını takip ederek kapaklardan sonraki sayfaları yeni bir bölümle başlatacak ve yeni bölümün üstbilgi bölümüne çift tıklayıp öncekine bağla butonunu etkisizleştirecek. Aslında bu kadar basit olan şeyleri google’da araştırsa kendisi öğrenip yapabilecek. Ama google’da neyi arayacağını yazmak bile yine bir bilgi istiyor…

Birde bunlara yoğ kaynaklar A’dan Z’ye, kaynak türü şeklinde, yoğ APA neydi, MLA neydi, dipnotlar olmamış,  başlıkların numaralandırması yanlış yoğ girişte dipnot olmaz, özette başlık olmaz, öyle olmaz böyle olmaz.

Bu söylediklerimin tamamıEnstitünün tez yazım yönergesinin anlaşılır biçimde okunamamasındanve “Bilgisayar programlarını kullanma yetersizliğinden” kaynaklanmaktadır.

Genel olarak hepimizde bilgisayar veya laptop olmasına rağmen  (ctrl+x), (ctrl+v), (ctrl+A), (ctrl+C), (ctrl+z), (ctrl+F), (ctrl+S), (ctrl+P) kısayol tuşlarını çok azımız bilmekte yada kullanmaktayız. Oysaki bunlar Dijital yazımda olmazsa olmaz tuş kombinasyonlarıdır. Bunlar: Kes, yapıştır, tümünü seç, kopyala, geri al, bul, kaydet ve yazdır.

Bir taraftan zamana sıkışan öğrenciler, gerek teknik dizgi gerekse içerik yetersizliği açısından yardıma ihtiyaç duymaktadır. Bu noktada kendilerine her türlü desteği sunarak tez/projelerinin zamanında teslim etmelerine yardımcı oluyoruz.

Uzman tez danışmanlık

Saygılarımızla…